Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Македонија воведува Закон за заштита од дискриминација

Go down

Македонија воведува Закон за заштита од дискриминација

Пишување by GBL on Нед Јан 31 2010, 16:42

Заштитата по основ на сексуална ориентација не влезе Предлог Законот за заштита од дискриминација, што во неделата го презентираше министерот за труд и социјална политика, Џељаљ Бајрами.
„Во предлог Законот кој што помина на владината седница има повеќе основи за заштита од дискриминација, можеби и повеќе одошто предвидува европската директива, меѓутоа основот за заштита од сексуална ориентација не е влезен од причини што тоа не е во согласност со Уставот и законот на Македонија“, рече Бајрами.

На забелешките дека во последните два извештаи на Европската комисија прецизно е наведено дека правата на сексуална ориентација треба да влезе во законот, министерот тврди дека овој закон неодамна бил елабориран пред Европската комисија и немало никакви забелешки.

Доколку Предлог законот помине во Собранието, со него ќе се врши заштита од дискриминација по верска, малцинска, полова и други основи.

Министерството за труд и социјално политика планира да формира Комисија за заштита од дискриминација, чии членови ќе ги избира Собранието на јавен оглас и ќе бидат со мандат од 5 години.

Од редот на членовите ќе се избира и претседател со мандат од една година.

Право да се обратат до оваа комисијата имаат и лицата кои ќе сметаат дека им е нарушена сексуалната определба и доколку се утврди дека тоа е точно ќе бидат покренати санкции, спрема лицата кои вршеле дискриминација и истите ќе се казната со парична казна од 400-1.000 евра.

GBL
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение :
Треснал Глупости : 1263
Поени : 3547
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 35
Се наоѓам : KafeMuabeti.club
Ден на регистрирање : 2009-06-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот