Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Почна Економскиот форум во Давос

Go down

Почна Економскиот форум во Давос

Пишување by GBL on Сре Јан 27 2010, 19:55

На отворањето на годинешниот Светски економски форум во швајцарското одморалиште Давос, светските деловни лидери денеска ги предупредија владите на западните земји дека популистичкото заострување на мерките во финансискиот сектор би можело да го успори кревкото заздравување по најдлабоката финансиска криза од 30-тите години на минатиот век.
Не би било добро планираните регулаторни реформи да бидат засновани на популистичка порака, изјави Денис Нели, директор на една од најголемите светски компании за давање услуги во финансискиот сектор „ПрајсвотерхаусКуперс“ (PwC).

Американскиот претседател Барак Обама неодамна ги разниша пазарите со предлозите комерцијалните банки да се натераат н прекинување на врските со хеџ фондовите и приватните акциски фондови, а финансискиот сектор да плати за огромното трошење на даночните обврзници за негово спасување.

- За жал сведоци сме на многу акции кои во голема мерка се засновани на услови специфични за секоја земја одделно, додаде Нели, предупредувајќи на можни „несакани последици“.

Претседателот на Европската централна банка, Жан-Клод Трише ги отфрли тврдењата дека постојат трансатлански разлики и во изјава за „Волстрит џурнал ги поддржа плановите на Обама, оценувајќи ги како „соодветни и интересни“.

На годинешниот форум нема да присуствуваат некои од најголемите светски банкари, како што се извршниот директор на „Голдман Сакс“ Лојд Бланкфејн и на „ЈПМорган Чејз“ Џејми Димон, но ќе учествуваат првите луѓе на две големи американски банки, кои добија владина помош за спас - Викрам Пандит од „Ситигруп“ и Брајан Мојнихан од „Бенк оф Америка“.

GBL
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение :
Треснал Глупости : 1263
Поени : 3547
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 35
Се наоѓам : KafeMuabeti.club
Ден на регистрирање : 2009-06-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот