Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Директор Panetta Оп-Ед на терористички напад во Авганистан

Go down

Директор Panetta Оп-Ед на терористички напад во Авганистан

Пишување by GBL on Сре Јан 27 2010, 02:06

Страшната вест 30 декември дека бомбаш-самоубиец го зема седум американски животи во Авганистан може да се за некои силно потсетување дека ние сме во војна. Но, мажите и жените на ЦИА, чии колеги овие седум беа потребни не потсетување.

Главната лекција од овој напад е дека, како нашите воени, ЦИА офицери се на предни линии против Ал-Каеда и нејзините сојузници насилно. Тие преземе ризици за да се спротивстави на непријателот, собирање на информации да го уништи нејзиниот мрежи и прекинат своите операции. Ова е еден магичен непријател, оној кој ги погоди нашата земја и пред се определува да го направат тоа повторно.

Како агенција, имаме најде утеха во сила и херојството на нашите паднати колеги и нивните семејства.

Има не најде утеха, сепак, во јавноста коментар укажува на тоа дека оние кои ги дале своите животи некако донесе врз самите поради "лошата tradecraft." Тоа е како да кажеш маринци кои умираат во firefight донесе врз себе, бидејќи тие се сиромашни војна се бори вештини.

Ова не е прашање на доверба потенцијален разузнавачки средства, дури и оној кој беше предвиден информации што би можеле да провери независно. Никогаш не е толку едноставно, и никој не се земени во предвид опасностите. На поединецот е за да се пребаруваат по нашите безбедносни офицери - растојание од други разузнавачки персонал - кога тој тргна својата експлозиви.

Нашите полицајци биле ангажирани во важна мисија во опасен дел на светот. Тие со себе понесоа дека мисијата на нивните вештини, знаење и подготвеност да преземе ризици. Тоа е како да успееме во она што го правиме ние. А понекогаш и во војна, кој доаѓа по многу висока цена.

ЦИА не може јавно да зборува за неговите големи победи - за парцели спречиле, терористите неутрализирани. Во изминатата година, имаме направено исклучително тешка штета на Ал Каеда и нејзините соработници. Затоа екстремистите хит назад. И сето тоа е причина повеќе зошто имаме намера да остане во офанзива.

Безбедноста на нашите офицери е критична. Ако се најдете лекции од Препрати Оперативни База Чепмен, кој ќе ни прават уште посилна во тоа што секогаш ќе бидат смртоносна битка, ќе се, секако, се применуваат нив. Но, да биде јасно: Кога ќе се борат против терористи, ќе има ризици.

Ние постојано се адаптираат и прецизира алатки искористиме да го остварат она што е, под најдобри околности, исклучително сложена и тешка мисија. Никој не треба да грешка на оддалечените места на Јужна Азија за главните градови на Студената војна во Европа. Во многу различни животната средина, против многу различни непријателот, нашите tradecraft е прилагодена на бојното поле. Во пуста пејзаж надвор Хост, Авганистан, работи како "сигурна" куќи - главен на традиционалните шпионажа - не е лесно да се најде.

Нашиот фокус сега е на овие седум американски херои и оние покрај нив повредени. Тие ја знаеле вредноста на нивната работа против тероризмот и го сторил тоа со талент, енергија и целосна благодарност на ризици. Во деновите од оваа трагедија, голем број членови на семејството имаат ми кажа дека, во Авганистан, нивните сакани, каде беа тие сакаа да бидат. Тие не беа странци да тешкотии. Ако не беше во ЦИА дека суровиот бастион и многу повеќе како него, добивање на информации кои би можеле да спаси Американски животи, агенцијата нема да се прават својата работа.

На денот на нашите паднати се врати во воздухопловната база Довер на нивниот долг пат дома, ЦИА висок кадар средбата започна со еден миг на тишина. Тоа беше проследено со силен посветеност да продолжиме со нашите операции агресивна борба против тероризам. Ние не повеќе од плачат оние преземени од нас. Ние чест нив, делумно со притискање на напред на работа не тие, работа на која тие беа целосно посветени. Нивните колеги форма длабока клупа на стручност и храброст, и тие се нивните обврски да играат витална улога во оваа војна ние мора да победиме.

Напишано од директор на циа.

Извор: http://https://www.cia.gov/news-information/press-releases-statements/press-release-2010/director-panettas-op-ed-on-terrorist-attack-in-afghanistan.html

GBL
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение :
Треснал Глупости : 1263
Поени : 3547
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 35
Се наоѓам : KafeMuabeti.club
Ден на регистрирање : 2009-06-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот