Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Невладиниот сектор и опозицијата бараат Бериша да се откаже од изградба на нуклеарка

Go down

Невладиниот сектор и опозицијата бараат Бериша да се откаже од изградба на нуклеарка

Пишување by GBL on Сре Јан 27 2010, 01:35

Граѓанското движење „Мјафт“ (Доста), побара од владата на премиерот Сали Бериша да се откаже од идејата за изградба на нуклеарна централа.
Плановите на владата за подготовка на правна основа за атомска енергија, се „глупост“ смета Движењето упатувајќи апел за организрање кампања против оваа иницијатива.

- Централите за атомска енергија се проекти кои бараат минимум две декади претходни инвестиции. Пред да се изгради нуклеарка за миротоворни цели, една земја на почеток треба да добие дозвола од Меѓународната агенција за атомска енергија, потсетува оваа невладина асоциација, која смета дека владата е неодговорна и неспособна да менаџира со „ризични области“.

И опозиционата Социјалистичка партија ја смета за многу опасна таа идеја и побара да се стопираат сите активности на тој план.

За социјалистите оваа идеја на Бериша е „затрашувачка шега“. Владата деновиве донесе одлука за формирање Национална нуклеарна агенција, институција чија задача е да подготви правна основа за производство на атомска енергија во земјата, и најави брзо започнување на изградбата на ваков објект.

GBL
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение :
Треснал Глупости : 1263
Поени : 3547
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 35
Се наоѓам : KafeMuabeti.club
Ден на регистрирање : 2009-06-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот