Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Италјански научници велат: Мона Лиза е автопортрет!

Go down

Италјански научници велат: Мона Лиза е автопортрет!

Пишување by GBL on Вто Јан 26 2010, 17:34

Најславното дело на ренесансата, сликата на Леонардо Да Винчи, Мона Лиза би можела да биде автопортрет, претпоставуваат италјанските научници.


[You must be registered and logged in to see this image.]

Токму поради тоа тие имаа намера да ги ексхумираат посмртните останки од славниот уметник. Имено, екипа историчари на уметноста од италјанскиот Национален одбор за културно наследство поднела барање за отварање на гробницата на Да Винчи.

Отворањето на гробницата би можело да се случи ова лето. Џорџо Групиони, италјански антрополог, верува дека овој проект би можел да го расветли прашањето за потеклото на славниот портрет. Доколку успеат да го ексхумираат черепот на Леонардо, тие ќе с еобидат да направат реконструкција на неговото лице, заклучувајќи дали Мона Лиза навистина била автопортрет.

Групиони изјавил дека верува дека заедно со својот тим е на вистинскиот пат. Но, тоа не е целиот проблем. Имено, Да Винчи е закопан во црквата која била уништена во текот на Француската револуција па неговите останки се преместени во капелата покрај дворецот Амбис. Натписот на гробницата наведува дека тука е закопан славниот уметник, тој факт сепак не е сосема сигурен.

После ексхумацијата на посмртните останки, со помош на ДНК примероци од коските на забите, кои ќе се споредат со оние на машките потомци на Да Винчи во Болоња ќе утврдат за кого навистина станува збор. За прашањето во кое е инволвирана најпознатата насмевка во историјата на уметноста се води расправија која трае со векови. Додека едни нагодуваат дека на сликата е Лиза Џерардини, жена на фиорентинскиот трговец, други веруваат дека може се работи за автопортрет.

GBL
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение :
Треснал Глупости : 1263
Поени : 3547
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 35
Се наоѓам : KafeMuabeti.club
Ден на регистрирање : 2009-06-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот