Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Медитација, просветлување??

Go down

Медитација, просветлување??

Пишување by NIN on Вто Окт 02 2007, 02:21

A koj barem malku se zamislil dali onie istocnite magii imaat nekoja vistina? ustvari mislam na jogi - mogi, energija, chi, i slicni nirvani i satori, ova-ona? Sai Baba ili kako se vika toj tipot?
avatar
NIN
Асистент
Асистент

Female
Scorpio

Треснал Глупости : 90
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 31
Ден на регистрирање : 2007-05-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Медитација, просветлување??

Пишување by 1MM0rtalis on Пет Окт 05 2007, 17:15

jas iskreno mislam i veruvam the chi odnosno vnatresnata energija
e ona sto ne vodi zatoa sto ako zemis dijagram na covecki limfni nervi ce i chi kanali na teloto na covekot ce vidis deka se poklopuvaat i mislam deka ima nesto misteriozno i natprirodno vo sekoj od nas
avatar
1MM0rtalis
VIP
VIP

Male
Capricorn

Треснал Глупости : 730
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 30
Се наоѓам : UNDERWORLD
Ден на регистрирање : 2007-06-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Медитација, просветлување??

Пишување by Kosta on Вто Окт 09 2007, 19:26

Ја ова ама ич не го разбира confused

_________________
Кај ми е сонцето бе !?
avatar
Kosta
Најфорумче манијак
Најфорумче манијак

Male
Scorpio

Расположение :
Треснал Глупости : 2202
Поени : 159
Репутација : 3
Поминат рок на траење : 31
Се наоѓам : Струга
Ден на регистрирање : 2007-05-16

Преглед на профилот на членот http://www.najforumce.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Re: Медитација, просветлување??

Пишување by 1MM0rtalis on Пет Окт 12 2007, 01:00

vidi nin
ne znam so da recam ali zal mi e sto nikoj ne saka da se pridruzi vo debatava
avatar
1MM0rtalis
VIP
VIP

Male
Capricorn

Треснал Глупости : 730
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 30
Се наоѓам : UNDERWORLD
Ден на регистрирање : 2007-06-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Медитација, просветлување??

Пишување by NIN on Пет Окт 12 2007, 11:32

hehe Smile so da pravime - toa e Smile nema veze i blagodarime na grizata Very Happy
avatar
NIN
Асистент
Асистент

Female
Scorpio

Треснал Глупости : 90
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 31
Ден на регистрирање : 2007-05-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Медитација, просветлување??

Пишување by Vlado-Tornado on Нед Окт 14 2007, 11:47

Еве јас мислам дека освен опуштање други супермоќи не се добиваат ... Ама кога ќе се земе во предвид колку стресно живееме, тоа е голема предност... Јас имам читано некои scientific stuff, според кој секој цицач си има некаков параметар кој може да се нарече „број на срцеви отчукувања“. Оние цицачи кои живеат динамично, со огромен број отчукувања во минута, вредноста на тој параметар се намалува многу побрзо, а кога ќе се истроши - умира. Нивниот начин на живот, секојдневните стресови за пронаоѓање храна, избегнувањето на предатори и слично го забрзува целокупниот метаболизам и на некој начин забрзано ги поминува предодредените фази на живот, т.е. побрзо „преминува“. Од друга страна, цицачите кои се „успорен филм“, чие срце работи со многу малку отчукувања во минута живеат многу подолго. Во статијата што ја читав, како пример беа земени слоновите. Мислам, човекот не е крава (лол Коста), ама е цицач, барем последен пат беше така кога Дарвин тврдеше таму нешто...
avatar
Vlado-Tornado
Администратор
Администратор

Male
Cancer

Треснал Глупости : 297
Поени : 10
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 32
Ден на регистрирање : 2007-05-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Медитација, просветлување??

Пишување by HalfGrown_IDIOT on Нед Окт 14 2007, 14:53

Pa jas ic ne se razbiram vo ova,ama,bi sakal sekako da probam...velat deka imalo efekti.
Kakvi?Prvo da probam,pa ke kazam.
avatar
HalfGrown_IDIOT
Најjакиот
Најjакиот

Male
Libra

Расположение :
Треснал Глупости : 347
Поени : 3
Репутација : 3
Поминат рок на траење : 30
Се наоѓам : Struga
Ден на регистрирање : 2007-06-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Медитација, просветлување??

Пишување by Kosta on Нед Окт 14 2007, 23:20

Јас пред некој ден гледав една серија. Типацов имаше вежбано јога незнам колку многу години и беше до тој степен (меѓу многуте други) да може да си го контролира срцето. Па праеше да му запре срцето незнам колку минути се со доктори до него и после да се врати во нормала. Ова на TV го гледав и сега колку е можно ова незнам.

_________________
Кај ми е сонцето бе !?
avatar
Kosta
Најфорумче манијак
Најфорумче манијак

Male
Scorpio

Расположение :
Треснал Глупости : 2202
Поени : 159
Репутација : 3
Поминат рок на траење : 31
Се наоѓам : Струга
Ден на регистрирање : 2007-05-16

Преглед на профилот на членот http://www.najforumce.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Re: Медитација, просветлување??

Пишување by 1MM0rtalis on Вто Окт 23 2007, 00:05

i jas sum go gledal i imam praeno muabet so dosta sensei i me ubeduvaa deka e toa mnogu mnogu malce od se ona sto moze da se napravi,mislam deka preku joga se dobiva iron body pokraj treningot normalno.
avatar
1MM0rtalis
VIP
VIP

Male
Capricorn

Треснал Глупости : 730
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 30
Се наоѓам : UNDERWORLD
Ден на регистрирање : 2007-06-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Медитација, просветлување??

Пишување by SteelTemplar on Сре Ное 21 2007, 22:06

Медитација и таквите работи не се Магии туку Магики, имат тука голема врска (NIN само да те исправам, дан сватит некој погрешно). Mагија е најголемата глупост чирибучири ба и ете ти купче пари (ахахахаха).
А што е Магика?
Магиката е Наука и Уметност за предизвикување Промени во согласност со Волјата.
(Објаснување: Мојата Волја е да го известам Светот за некои факти од моето знаење. Затоа земам "магиски оружја", перо, мастило и хартија; пишувам "инкантации" - овие зборови на "магиски јазик" т.е, она што можат да го разберат луѓето, кои сакам да ги подучам. Понатаму ги повикувам "духовите" како што се печатарите, издавачите, книжарите и така натаму и ги принудувам да ја пренесат мојата порака на овие луѓе. На тој начин, составувањето и дистрибуцијата е акт на МАГИКА со која предизвикувам Промените да се остварат во согласност со мојата Волја1).

SteelTemplar
Jehovah

Male
Scorpio

Расположение :
Треснал Глупости : 425
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 31
Се наоѓам : Struga
Ден на регистрирање : 2007-06-28

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Медитација, просветлување??

Пишување by SteelTemplar on Сре Ное 21 2007, 22:07

Исто така и ова е многу поврзано со медитацијата. Размислете...

SteelTemplar
Jehovah

Male
Scorpio

Расположение :
Треснал Глупости : 425
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 31
Се наоѓам : Struga
Ден на регистрирање : 2007-06-28

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Медитација, просветлување??

Пишување by ~The Vampire~ on Чет Фед 14 2008, 18:36

Верувам во внатрешни сили и секој човек може да ги употребува само треба да знае како и треба ептен вежбање и концентрација што на секој не му успева! Имам вежбано јога дома имам една книга и многу е релаксирачки...медитацијата е еден вид опуштање од стрес! имам пробано, но тешко се концентрирам...мора да вежбам!
avatar
~The Vampire~
Администратор
Администратор

Female
Libra

Расположение :
Треснал Глупости : 1353
Поени : 75
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 28
Се наоѓам : Некаде помеѓу земја и небо
Ден на регистрирање : 2008-02-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Медитација, просветлување??

Пишување by The*Goddess on Пон Фед 18 2008, 00:30

Зависит ама која медитација ја правите има повеке.Пример медитациите за космичката енергија се поинакви од обичните медитациите а сепак мислам дека добро влијае на концентрацијата а исто така може да влијае на повеќе работи ама како што кажав зависи која медитација.
avatar
The*Goddess
Доцент
Доцент

Female
Capricorn

Расположение :
Треснал Глупости : 112
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 29
Се наоѓам : Struga
Ден на регистрирање : 2008-02-17

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Медитација, просветлување??

Пишување by 1MM0rtalis on Пон Фед 18 2008, 03:24

не сваќајте погрешно медитацијата не е единствен начин да се постигнит концентрација и е убава работа многу често ја практикувам прво затоа што морав а сега ми е во навика влезена и ми е супер
само еден совет не се продлабочвите многу во неа затоа што ќе сте многу смирени и ќе се смените за 360 степени мора да се пази премногу кога се навлегува во фаза на транс медитација
avatar
1MM0rtalis
VIP
VIP

Male
Capricorn

Треснал Глупости : 730
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 30
Се наоѓам : UNDERWORLD
Ден на регистрирање : 2007-06-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Медитација, просветлување??

Пишување by SteelTemplar on Пон Фед 18 2008, 20:18

Najubo ti e da vezhbash so instruktor ili nesho slichno, taka i pojke che nauchish za to.

SteelTemplar
Jehovah

Male
Scorpio

Расположение :
Треснал Глупости : 425
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 31
Се наоѓам : Struga
Ден на регистрирање : 2007-06-28

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Медитација, просветлување??

Пишување by 1MM0rtalis on Пон Фед 18 2008, 22:33

точно ама некој ептем искусен затоа што ќе може да ти покаже и почетни фази на астрална телепортација и нормалн да ти открие многу тајни,а вчера на тренинг падна нешо муабет за ова,и тренеров рече дека имало луѓе што забегале до степен да останат парализирани така да навистина е опасно сам и не е за играње освен ако се некои многу основни медитации без премногу продлабочвање
avatar
1MM0rtalis
VIP
VIP

Male
Capricorn

Треснал Глупости : 730
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 30
Се наоѓам : UNDERWORLD
Ден на регистрирање : 2007-06-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Медитација, просветлување??

Пишување by The*Goddess on Сре Фед 20 2008, 04:17

Еј медитацијата не ми изгледа дека може да ти наштети.Да,може да те донеси до степен да се измениш до 360 степени ама пак тоа е за твоја корист ќе си многу посмирен.Јас почнав едно време да се бавам со тоа ама некако немав време за медитација а и не ме фаќаше место..Па така се откажав а и луѓето што се занимаваа со таа енергија не ми изгледаа баш да се во ред па прекинав.
avatar
The*Goddess
Доцент
Доцент

Female
Capricorn

Расположение :
Треснал Глупости : 112
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 29
Се наоѓам : Struga
Ден на регистрирање : 2008-02-17

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Медитација, просветлување??

Пишување by 1MM0rtalis on Сре Фед 20 2008, 20:56

хахахаах епа да убаво рече ќе те смени за многу
не ни треба тоа сеуште сите сме млади енергични луѓе и мисалм дека можеме и без тоа нели?
а за опасно направи малце поопширно истражување ќе видиш на што мислев и зошто мислам е опасно
avatar
1MM0rtalis
VIP
VIP

Male
Capricorn

Треснал Глупости : 730
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 30
Се наоѓам : UNDERWORLD
Ден на регистрирање : 2007-06-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Медитација, просветлување??

Пишување by ...always on my own... on Нед Јан 04 2009, 02:01

Praktikuvam meditacija okolu godina vreme i zakon e Smile sum probala nekolku vidovi meditacija, i na pocetokot sekako deka e potesko ama otkako ke navlezes, ednostavno ne mozas da prestanes. Najnormalno deka toa ja menuva i tvojata licnost. Mislam, licno za mene, smeneta sum za 360stepeni.... a najzabelezlivo od se mi e opustenosta vo bukvalno sekoj moment... cool e Smile

...always on my own...
Почетник
Почетник

Female
Aquarius

Расположение :
Треснал Глупости : 23
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 27
Се наоѓам : strumica
Ден на регистрирање : 2009-01-04

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Медитација, просветлување??

Пишување by Александар on Нед Јан 04 2009, 16:30

медитација <па секогаш може да медитираш ако знаеш како> <или ќе се просветлиш после смрта(крајот) или ќе чекаш(подобро живееш до тој момент) смисла на животот
avatar
Александар
Македонија

Расположение :
Треснал Глупости : 664
Поени : 12
Репутација : 0
Ден на регистрирање : 2007-06-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Медитација, просветлување??

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот