Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Инсталирање на Windows XP

Go down

Инсталирање на Windows XP Empty Инсталирање на Windows XP

Пишување by MkDvirus on Нед Ное 08 2009, 16:23

1. За да започне инсталацијата потребно е да ставете бутабилно CD и
да го рестартирате компјутерот. Сега за да започне инсталацијата во
BIOS-от треба да подесете First Boot CD-Rom. Во BIOS-от влегуваш така
што при стартувањето на компјутерот ќе претиснеш DEL(Delete копчето над
стрелките на тастатурата) и ви се појавува BIOS-от. Сега го пронаоѓате
табот BOOT и таму имате да изберете First Boot или Secondary Boot, но
воглавно на кој boot ти е CD-ROMот кликнете на него и претиснете на
плусот (+), постави го CD-ROMот на First Boot, и откако ќе го сториш
тоа претисни F10, па на YES и ќе се рестартира компјутерот.

2.
После рестартирањето компјутерот Windows-от повторно се подига и на
екранот ќе добиете порака „Press any key for boot from CD...“ и
кликнете на некое копче од тастатурата(пример: ENTER). Сега ќе ви се
појави плав екран и нешто се копира(сега ништо не фаќај).

3. Сега ти се појавува нова содржина, на која пишува дали сакаш да: (види слика)
1) Инсталираш Windows (ENTER)
2) Да го поправиш (R)
3) Да ја прекинеш инсталацијата(F3)
Вие пошто сакате да инсталирате, претиснувате ENTERИнсталирање на Windows XP 5d7729 4.
На следниов текст (види слика долу) пишува нешто за Windows-от и
кликнете F8 доколку се сложувате со наведеното (нормално доколку сакате
да ја продолжите инсталацијата). Инсталирање на Windows XP 2ykeyiw5.
Следи постапката за да одредите на која партиција сакате да го
инсталирате оперативниот систем. За да одберете, кликнете на таа
партиција и претиснете ENTER.Инсталирање на Windows XP 2zpqg06 6.
На следниов прозорец треба да претиснеш C , затоа што е приметено дека
веќе постои оперативен систем (колку е само паметен - нема слика )

7.
Сега е време да ја форматираш таа партиција т.е да ги избришаш сите
податоци од неа и имаш понудено да бираш помеѓу NTFS (quick или normal)
и FAT (quick или normal).
Quick опцијата побрзо ја форматира, а
normal побавно, но затоа има овозможено опција за детекција на т.н „bad
sectors“ на хард дискот. Мислам дека подобро е да одберете “Format the
partiotion using the NTFS file system“. (види слика) Инсталирање на Windows XP Fucml08.
Сега не фаќајте ништо, затоа што ја форматира(брише) претходната
верзија на оперативен систем за да инсталира ХР на „најчист“ форматиран
хард диск. (види слика)Инсталирање на Windows XP 2ck18p9. Сеуште одмараш бидејќи сега ги копира фајловите. (види слика) Инсталирање на Windows XP Wswzdx10. Кога ќе заврши и со тој процес, повторно не фаќајте ништо и компјутерот ќе ви се рестартира.

11.
Сега после рестартирањето повторно ќе ти се појави порака „Press any
key for boot from CD...“, но овој пат не притискајте ништо, само гледај
и уживај бидејќи компјутерот „сам„ ќе работи.
Напомена: Мониторот можеби ќе почне сам да ви се гаси, односно уклучува но немој да се потиш, мониторот ти е океј. (види слика)
Инсталирање на Windows XP 2em1zkk12. После некое време ќе ви се појави прозорец „Regional and Language
Options “ и тука се подесува тастатурата и кликнете на првото Custumize
и кога ќе ти се отвори нов прозорец селектирај FYR Macedonian, кликнете на Apply, па на ОК и кликнете NEXT. (нема слика)

13.
Кога кликнавте NEXT, сега ти се појавува прозорец каде треба да го
напишеш своето име и името на организацијата(твоето име и името на
компјутерот) и повторно идете на NEXT.Инсталирање на Windows XP 2ykakrc 14.
Сега ќе ти се појави прозорец кај што треба да го напишеш Product
Key-от, т.е серискиот број(можете да најдете на гугл и идеш
NEXT. Потоа ти се појавува прозор кај што треба да напишеш лозинка(не e
задолжително) и кликнувате NEXT. (нема слика)

15. Сега треба да
го подесете времето и регионот т.е на Time Zone ќе ставете (GMT +1
Skopje (не сум сигурен дали има) но можете да изберете London или
Belgrade). Кликнувате на NEXT.

16. Откако ќе кликнете NEXT ќе ви
се појави нешто што повторно се копира и ќе ви се појави прозорец на
кој треба да ја подесиш мрежата(network), но ти само кликај next, next,
next... и после снимањето компјутерот ќе ти се рестартира, а ти како и
обично не притискај ништо.

17. После рестартирањето на
компјутерот немојте ништо да претискате и сега ќе ти се заблагодари
Microsoft и ти кликни на Next и се појавува прозорец Help protect my
computer и поставете на Recommended па Next на следниот прозорец, го
пишуваш своето име и Finish.
Извор
MkDvirus
MkDvirus
Почетник
Почетник

Male
Aquarius

Треснал Глупости : 9
Поени : 19
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 33
Се наоѓам : Во моето тело!
Ден на регистрирање : 2009-08-29

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот