Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Мистериозниот италијански број почна да ѕвони и во Македонија

Go down

Мистериозниот италијански број почна да ѕвони и во Македонија

Пишување by najforumce on Пон Фед 02 2009, 22:41Мистериозниот телефонски број од Италија кој успеа да ограби и до 2000 евра од еден претплатник на мобилен телефон во Хрватска, почна да ѕвони и во Македонија. По веќе добро разработената шема, на мобилниот телефон се добива повик од бројот 393 19 32 600 45 на кој не може да се одговори, а доколку се заврти на истиот потоа веќе не може да се прекине линијата. Резултатот е телефонска сметка од неколку стотоци евра, или како во случајот со хрватскиот државјанин и неколку илјади.

Двете најголеми мобилни мрежи во земјава Космофон и Т- Мобајл се запознаени со случајот и велат дека работат на заштита на нивните корисници иако досега немаат добиена ниту една пријава за гореспомената измама. Од Т- Мобајл велат дека: “Знаат за случајот и ги разгледуваат добиените информации дали и во нивната мрежа имало повици од вакви броеви“.

Од Космофон со сличен став објаснуваат дека: “Ги следат светските случувања на ова поле и соодветно и превентивно реагираат во вакви случаи, односно ги превземаат сите неопходни мерки за заштита на корисниците“.

Иако, е жртва на измама оштетениот хрватски претплатник по се изгледа ќе мора сам да си ја плати сметката. Затоа корисниците на мобилни телефони во Европа веќе испраќаат стотици илјади интернет пораки како знак за претпазливост до потрошувачите.

Освен гореспоменатитиот број, на интернет мрежата има и корисници на мобилни телефони кои тврдат дека добиле повици од слични броеви но со различен префикс на земјата. Познавачите повикуваат на претпазливост бидејќи нема никаква пречка измамата да се изврши со било кој меѓународен префикс пред спорниот број.
Извор: Алфа ТВ
avatar
najforumce
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение :
Треснал Глупости : 440
Поени : 19
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 38
Се наоѓам : najforumce
Ден на регистрирање : 2008-03-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мистериозниот италијански број почна да ѕвони и во Македонија

Пишување by bonte on Вто Фед 03 2009, 05:34

Abe ... 45 kazvit a 36 se krajnite 2 broja od tel. na videoto ....
avatar
bonte
Технолошки Вишок
Технолошки Вишок

Male
Sagittarius

Расположение :
Треснал Глупости : 1180
Поени : 24
Репутација : 1
Поминат рок на траење : 29
Се наоѓам : Struga
Ден на регистрирање : 2007-06-02

Преглед на профилот на членот http://www.nemam.com

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мистериозниот италијански број почна да ѕвони и во Македонија

Пишување by Александар on Нед Фед 08 2009, 14:39

Smile da be odma vrtam ako nekoj mi secnit od stranstvo, ostajse so imam za trosenje c c c
avatar
Александар
Македонија

Расположение :
Треснал Глупости : 664
Поени : 12
Репутација : 0
Ден на регистрирање : 2007-06-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мистериозниот италијански број почна да ѕвони и во Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот