Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Новата 2009 година ќе мора да „почека“

Go down

Новата 2009 година ќе мора да „почека“

Пишување by najforumce on Саб Дек 13 2008, 00:52

Новата 2009 година ќе мора да „почека“ една секунда пред и официјално да пристигне, соопштија меѓународните експерти за времето.Според експертите, на крајот на оваа година ќе биде додадена уште една „престапна“ секунда, со цел да се постигне синхронизација на службените атомски часовници со ротацијата на Земјата.

Иако ротацијата на Земјата трае цели 24 часа, мали варијации можат да доведат до расчекор меѓу астрономското време и она што го покажуваат атомските часовници, кај кои немаат никакви отстапки.

Ова ќе биде 24-то усогласување на времето од 1972 година што го спроведува Меѓународната служба за следење на ротацијата на Земјата, со седиште во Париз. Последното усогласување беше на преминот од 2005 во 2006 година.

Со дополнителната секунда, престапната 2008 ќе биде најдолга година по 1992-та.

Историски, времето се базира на ротација на Земјата околу Сонцето. Земјата прави една ротација околу Сонцето за приближно 365,2422 дена, поради што на секоја четврта, т.н. престапна година, се додава по еден ден во февруари за да се обезбеди усогласеност на календарската со астрономската година.


Извор: Идивиди
avatar
najforumce
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение :
Треснал Глупости : 440
Поени : 19
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 38
Се наоѓам : najforumce
Ден на регистрирање : 2008-03-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот