Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Денеска е Рамазан Бајрам

Go down

Денеска е Рамазан Бајрам

Пишување by najforumce on Вто Сеп 30 2008, 04:59Верниците од исламската вероисповед денеска го слават верскиот празник Рамазан Бајрам, со кој завршува светиот месец Рамазан и се означува крајот на едномесечниот пост.

Рамазанските пости претставуваат една од основните обврски на муслиманските верници. Прославата за рамазанскиот - Бајрам трае три дена. На првиот ден се извршува утринска молитва - Бајрам Намаз, а во состав на прославата се разменуваат подароци и се посетуваат роднините и пријателите.

Исламското учење вели дека во тој месец е објавена светата книга Куран.

По повод големиот празник честитка до муслиманските верници испрати поглаварот на Исламската верска заедница Реус-ул-улема Хаџи Сулејман ефенди Реџепи:

-Драги верници. Овој Бајрам е празник кој што го одбележува крајот на месецот Рамазан и претставува уште една прилика да му заблагодариме на семоќниот Алах за нашиот живот осветлен со зраците на исламската вера, да му се радуваме еден на друг и да ја поделиме лубовта меѓу себе, да ја изразиме нашата хуманост и нашата сомилост кон тие што поради разни причини не можат да уживаат во сеопштата радост. Но, убедени во големината на божјите одредби и во основните принципи на исламот, ние денес и секогаш ќе бидеме со тие што имаат потреба за нашата испружена рака. Човекот е создаден од Алах. Тој не создал да опстоиме во природен баланс меѓу него и вселената. Токму затоа, секој исламски верник треба да живее во хармонија со себеси и со другите, со пријателите и тие што се различни од нас, се велеи во честитката на поглаварот на Исламската верска заедница Реус-ул-улема Хаџи Сулејман ефенди Реџепи .

По повод големиот муслимански празник честитки до весрниците од исламаска вероисповед испрати и државниот врв.
avatar
najforumce
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение :
Треснал Глупости : 440
Поени : 19
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 38
Се наоѓам : najforumce
Ден на регистрирање : 2008-03-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Денеска е Рамазан Бајрам

Пишување by borisd on Вто Сеп 30 2008, 11:32

За многу години да е празникот
avatar
borisd
Banned

Male
Sagittarius

Расположение :
Треснал Глупости : 1887
Поени : 70
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 31
Се наоѓам : 41.18°N 20.68°E
Ден на регистрирање : 2007-05-17

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/boris_d

Вратете се на почетокот Go down

Re: Денеска е Рамазан Бајрам

Пишување by MaX on Вто Сеп 30 2008, 15:03

Aj cestit praznik vgodina poveseli(neam MK podrska na tastaturava) :laugh:
avatar
MaX
Вирус
Вирус

Male
Cancer

Расположение :
Треснал Глупости : 2547
Поени : 70
Репутација : 3
Поминат рок на траење : 33
Се наоѓам : Struga
Ден на регистрирање : 2007-06-12

Преглед на профилот на членот http://www.najforumce.com

Вратете се на почетокот Go down

Re: Денеска е Рамазан Бајрам

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот