Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

"Закуми" ќе ви посака добродојдовте на СП 2010 година

Go down

"Закуми" ќе ви посака добродојдовте на СП 2010 година

Пишување by najforumce on Сре Сеп 24 2008, 01:27Организациониот одбор за Светското првенстово 2010 година ја престави маскотата за Светското фудбалско првенство во 2010 година.

Станува збор за жолтиот леопард наречем ЗАКУМИ. Името Закуми е монета, а излегува од зборот "ЗА" што значи Јужна Африка и "куми" што од афрички јазик го означува бројот десет.

Андриес Одендал од градот Кејптаун го осмисли Закуми.

"Закуми е гордоста на самиот народ во Јужна Африка и претставува идеален амбасадор за Светското првенство во Јужна Африка. Тој е млад, енергичен, паметен и амбициозен, инспирација за младите и старите, не само во нашата земја"- вели Дени Џордан,член на Организацискиот Одбор за Светското Првенство 2010.

Дени Џордан открива зошто за маскота избрале леопард, а не лав или слон: "Го одбравме леопардот,затоа што лавот и слонот се многу често користени. Мислиме дека леопардот ќе биде едно ново освежување"
avatar
najforumce
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение :
Треснал Глупости : 440
Поени : 19
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 38
Се наоѓам : najforumce
Ден на регистрирање : 2008-03-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот