Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

ЦЕРН: Акцелераторот ќе паузира два месеца

Go down

ЦЕРН: Акцелераторот ќе паузира два месеца

Пишување by najforumce on Саб Сеп 20 2008, 18:20Големиот забрзувач на честици на Европскиот центар за нуклеарни истражувања (ЦЕРН), исклучен е на два месеца, соопшти денеска портпаролот на ЦЕРН.

"За време на тестот дојде до инцидент. Дел од акцелераторот ќе мора да се поправи", соопшти портпаролот, Џејмс Гилс.

Големиот забрзувач на хардонски честици, претходно беше стопиран по почетокот на истражувањето што започна на 10. септември, поради електрични проблеми на составот за ладење на тунелот долг 27 километри, што се наоѓа на 100 метра под земја меѓу Швајцарија и Франција.

Машината беше вклучена во петокот, а денеска е повторно прекината нејзината работа.

Проектот е вреден 3,76 милијарди евра. На него работат илјадници физичари и инженери од целиот свет кои сакаат да проникнат во тајната на универзумот, односно во дел од секунда по Големата експлозија.


Поврзани постови:

http://www.najforumce.com/forum-f29/topic-t1180.htm
http://www.najforumce.com/forum-f29/topic-t1189.htm
http://www.najforumce.com/forum-f29/topic-t1199.htm
http://www.najforumce.com/forum-f29/topic-t1205.htm
avatar
najforumce
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение :
Треснал Глупости : 440
Поени : 19
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 38
Се наоѓам : najforumce
Ден на регистрирање : 2008-03-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ЦЕРН: Акцелераторот ќе паузира два месеца

Пишување by Александар on Нед Сеп 21 2008, 03:26

eee абе зошто да паузира, па најинтересно допрва следи - некоја еХсплозија ... :/

"За време на тестот дојде до инцидент. Дел од акцелераторот ќе мора да се поправи", соопшти портпаролот, Џејмс Гилс.
--- да бе кажи што те мачи, ништо не се случува затоа што акцелераторот ви е мал Smile се зезам, ај среќно....
avatar
Александар
Македонија

Расположение :
Треснал Глупости : 664
Поени : 12
Репутација : 0
Ден на регистрирање : 2007-06-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот