Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Запознајте го човекот кој во среда ќе го уништи светот

Go down

Запознајте го човекот кој во среда ќе го уништи светот

Пишување by najforumce on Вто Сеп 09 2008, 01:11За некои експериментот во Черн кој оваа среда треба да создаде услови какви што постоеле во вселената веднаш по Големата експлозија, претставува страв дека поради него може да дојде крајот на светот, а за други одлична прилика да ги распеат своите стихови за физиката.

Овој експеримент според некои научници може да создаде мали црни дупки кои подоцна би се зголемиле и би ги апсорбирале сите материи околу нив вклучувајќи ја и целата Земја.

Но, човекот кои стои позади најголемиот екперимент во историјата вели дека нема потреба од страв. Др. Лин Еванс кој уште како дете бил воодушевен од експлозиите, оваа недела ќе активира голем забрзувач на хадронски честички кој е дизајниран да ни ја открие тајната на Големата експлозија.

63 годишниот физичар вчера открил дека неговата страст за науката која се занимава со црни дупки потекнува уште од раното детство. Имено, тој како мал во својот дом се обидувал да направи мали експлозии користејќи некои хемиски соединенија.

"Кога бев млад, повеќе бев заинтересиран за хемија отколку физика", рекол тој, а потоа открил интересни детали поради кои повеќе се заинтересирал за физиката.

Што ќе се случи во среда на 10-ти Септември?

На 10-ти септември најголемиот акцелератор на светот, кој се наоѓa на француско - швајцарската граница со седиште во ЧЕРН, би требало да се активира.

Експериментот може да доведе до крај на светот, предупредува собир на научници. Тие дури и по судски пат побараа да се забрани експериментот.

За два дена, на 10 септември, најголемиот ацелератор на светот, кој се наоѓа на француско-швајцарката граница во седиште на ЧЕРН, би требало да се активира и да созададе црна дупка.

Некои предупредуваат дека таа црна дупка би можела да ја проголта планетата Замја. Акцелераторот ги забрзува честичките до брзина на светлината, а со експериментот сакаат да создатат услови какви што постоеле после созадавање на вселената.

Скептиците предвидуваат дека при овој обид ќе се создадат неколку мали црни дупки. Тие во наредните пет години би можеле да се спојат во една голема црна дупка и да ја проголтаат Земјата.

Сепак, Европскиот Суд за човечки права пред кој што научниците бараат забрана, нема да го стопира експериментот. ЧЕРН ја призна можноста од појава на црни дупки, но сметаат дека нема потреба за страв.

Од центарот пак тврдат дека овој експеримент е клучен за откривање на сите мистерии поврзани со вселената.

Како краен резултат, научниците очекуваат дека ќе се открие фундаменталниот дел на атомот, кој се вика Хигсов бозон, за кој се смета дека постои, но досега науката никогаш го нема откриено.

Професорот Ото Рослер, кој ја предводи опонентската страна, покренал тужба на Европскиот суд за човекови права против 20-те земји кои го финансираат овој проект.

Гласноговорникот на центарот тврди дека овој експеримент нема да создаде ништо што би го загрозило човековото постоење.
avatar
najforumce
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение :
Треснал Глупости : 440
Поени : 19
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 38
Се наоѓам : najforumce
Ден на регистрирање : 2008-03-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Запознајте го човекот кој во среда ќе го уништи светот

Пишување by ~The Vampire~ on Вто Сеп 09 2008, 02:13

Ништо нема да се случи. Вакви експерименти се правеле и ќе се прават, чиста физика. Црна дупка, мај ес
Razz
avatar
~The Vampire~
Администратор
Администратор

Female
Libra

Расположение :
Треснал Глупости : 1353
Поени : 75
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 28
Се наоѓам : Некаде помеѓу земја и небо
Ден на регистрирање : 2008-02-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Запознајте го човекот кој во среда ќе го уништи светот

Пишување by HalfGrown_IDIOT on Вто Сеп 09 2008, 02:34

па среда ке видиме :smileJ:,недај боже да е крај на светов
avatar
HalfGrown_IDIOT
Најjакиот
Најjакиот

Male
Libra

Расположение :
Треснал Глупости : 347
Поени : 3
Репутација : 3
Поминат рок на траење : 30
Се наоѓам : Struga
Ден на регистрирање : 2007-06-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Запознајте го човекот кој во среда ќе го уништи светот

Пишување by Александар on Вто Сеп 09 2008, 11:43

ќе откријат дека нешто му фали на забрзувачот, т.е. нема да работи како предвиденото. хехе Very Happy
avatar
Александар
Македонија

Расположение :
Треснал Глупости : 664
Поени : 12
Репутација : 0
Ден на регистрирање : 2007-06-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Запознајте го човекот кој во среда ќе го уништи светот

Пишување by SteelTemplar on Вто Сеп 09 2008, 17:45

хахаха Аце за прецедатељ... Абе ако беше толку сериозно ова, шо не го напраја овај акцелератор на месечина или на некоја друга планета (во подалечна иднина). Тие шо го прает овај акцелератор во ЦЕРН сигурно се најголемите умој и не се толку глупи да прает нешо шо со сигурност би ја уништил нашата планета. Или поинтересно е во јавноста да се кажит дека со сигурност че ја уништит земјата... пффф перење мозок. :0531:

SteelTemplar
Jehovah

Male
Scorpio

Расположение :
Треснал Глупости : 425
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 31
Се наоѓам : Struga
Ден на регистрирање : 2007-06-28

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Запознајте го човекот кој во среда ќе го уништи светот

Пишување by Александар on Вто Сеп 09 2008, 17:53

SteelTemplar напиша:хахаха Аце за прецедатељ... Абе ако беше толку сериозно ова, шо не го напраја овај акцелератор на месечина или на некоја друга планета (во подалечна иднина). Тие шо го прает овај акцелератор во ЦЕРН сигурно се најголемите умој и не се толку глупи да прает нешо шо со сигурност би ја уништил нашата планета. Или поинтересно е во јавноста да се кажит дека со сигурност че ја уништит земјата... пффф перење мозок. :0531:
така бате еден милион по 100 те подржувам Smile
avatar
Александар
Македонија

Расположение :
Треснал Глупости : 664
Поени : 12
Репутација : 0
Ден на регистрирање : 2007-06-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Запознајте го човекот кој во среда ќе го уништи светот

Пишување by SteelTemplar on Вто Сеп 09 2008, 18:00

Па така е, се кладам дека од сите шо имет слушнато за ова дешавка 1% знает за шо се работит, а другите 99% знает само дека че се уништит светов, без да знает дека шо е работата и шо значит самиот поим Акцелератор... Ама за глупоста на луѓето се криви самите луѓе и новинарите...

SteelTemplar
Jehovah

Male
Scorpio

Расположение :
Треснал Глупости : 425
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 31
Се наоѓам : Struga
Ден на регистрирање : 2007-06-28

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Запознајте го човекот кој во среда ќе го уништи светот

Пишување by jelena on Вто Сеп 09 2008, 19:03

свашта бе лугето обожават да пишат глупости
ете кај мене е 10 септември па... или чекат во Мк да дојди 10 Септември хахахах :ljolj: :ljolj: :ljolj:

_________________


♥♥♥ Nami Yoshida loves Haruko Yamashina ♥♥♥
If i had to choose between breathing and loving you, i would use my last breath to say I LOVE YOU !!!

Be Yourself. Everyone else is already taken.
avatar
jelena
Пуфла
Пуфла

Female
Capricorn

Расположение :
Треснал Глупости : 1969
Поени : 192
Репутација : 5
Поминат рок на траење : 31
Се наоѓам : Into the Wild...
Ден на регистрирање : 2007-08-22

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Запознајте го човекот кој во среда ќе го уништи светот

Пишување by Kosta on Вто Сеп 09 2008, 23:04

SteelTemplar напиша:хахаха Аце за прецедатељ... Абе ако беше толку сериозно ова, шо не го напраја овај акцелератор на месечина или на некоја друга планета (во подалечна иднина). Тие шо го прает овај акцелератор во ЦЕРН сигурно се најголемите умој и не се толку глупи да прает нешо шо со сигурност би ја уништил нашата планета. Или поинтересно е во јавноста да се кажит дека со сигурност че ја уништит земјата... пффф перење мозок. :0531:

абе шо зборваш ти море :vozbuden: хахаха

За ова дека се умој, се. Ама незаборавај и научници се :pos: (би напраиле се само за да докажат некој експеримент)

А најверојатно ова експериментов е пробан досега (чим се толку сигурни дека нема да настане ништо, т.е мала била веројатноста), сега само за јавноста еднаш ... :pos:

ај утре во 9 ако не ме привлече нешто наеднаш од в кревет ок ќе е

:pos: :pos:

_________________
Кај ми е сонцето бе !?
avatar
Kosta
Најфорумче манијак
Најфорумче манијак

Male
Scorpio

Расположение :
Треснал Глупости : 2202
Поени : 159
Репутација : 3
Поминат рок на траење : 31
Се наоѓам : Струга
Ден на регистрирање : 2007-05-16

Преглед на профилот на членот http://www.najforumce.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Re: Запознајте го човекот кој во среда ќе го уништи светот

Пишување by Александар on Сре Сеп 10 2008, 13:12

сега што 30 дена хех, ffs, абе ке им прегорит некое коло и ќе речат имале технички одолговлекувања то ти е теорија и пракса Very Happy
avatar
Александар
Македонија

Расположение :
Треснал Глупости : 664
Поени : 12
Репутација : 0
Ден на регистрирање : 2007-06-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Запознајте го човекот кој во среда ќе го уништи светот

Пишување by Kosta on Сре Сеп 10 2008, 14:01

Научниците го стартуваа најголемиот научен експеримент во историјата на светот, успешно пуштајќи го првиот зрак на протони низ озлогласениот Large Hadron Collider, кој според проценките на некои експерти, му се заканува на светот со уништување.

Во близина на Женева, длабоко под границата помеѓу Франција и Швајцарија, најголемиот забрзувач на честички на планетава стана целосно функционален.

Достигнувајќи 99,99% од брзината на светлината, два зрака ќе патуваат во спротивен правец. Нивниот судир и распарчување треба да им помогне на научниците да ги репродуцираат условите кои постоеле при првите моменти на раѓањето на вселената.

Две бели точки светнале на компјутерскиот монитор, потврдувајќи дека протоните ја достигнале крајната точка. Активирањето на направата со нетрпение го очекуваа 9.000 физичари од целиот свет, кои таму ќе ги вршат своите експерименти.

Скептиците кои тврдеа дека експериментот ќе доведе до создавање на црна дупка, која може да ја проголта Земјата, се обидоа по судски пат да го спречат активирањето на 27 километри долгиот тунел. Но, врвни научници, вклучувајќи го и Стивен Хокинг, ги отфрлија нивните тези.

”LHC е ништожен во споредба со она што се случува во универзумот. Доколку навистина ни се закануваше катастрофа, таа веќе ќе се случеше”, објаснува Хокинг.

Изградбата на Large Hadron Collider траеше повеќе од десет години и чинеше повеќе од 6 милијарди фунти, обезбедени од дваесет држави.

Ај да почекаме :smileJ:

_________________
Кај ми е сонцето бе !?
avatar
Kosta
Најфорумче манијак
Најфорумче манијак

Male
Scorpio

Расположение :
Треснал Глупости : 2202
Поени : 159
Репутација : 3
Поминат рок на траење : 31
Се наоѓам : Струга
Ден на регистрирање : 2007-05-16

Преглед на профилот на членот http://www.najforumce.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Re: Запознајте го човекот кој во среда ќе го уништи светот

Пишување by SteelTemplar on Сре Сеп 10 2008, 17:14

Kosta напиша:
SteelTemplar напиша:хахаха Аце за прецедатељ... Абе ако беше толку сериозно ова, шо не го напраја овај акцелератор на месечина или на некоја друга планета (во подалечна иднина). Тие шо го прает овај акцелератор во ЦЕРН сигурно се најголемите умој и не се толку глупи да прает нешо шо со сигурност би ја уништил нашата планета. Или поинтересно е во јавноста да се кажит дека со сигурност че ја уништит земјата... пффф перење мозок. :0531:

абе шо зборваш ти море :vozbuden: хахаха

За ова дека се умој, се. Ама незаборавај и научници се :pos: (би напраиле се само за да докажат некој експеримент)

А најверојатно ова експериментов е пробан досега (чим се толку сигурни дека нема да настане ништо, т.е мала била веројатноста), сега само за јавноста еднаш ... :pos:

ај утре во 9 ако не ме привлече нешто наеднаш од в кревет ок ќе е

:pos: :pos:

Косте брат, во прашање е планетава земја, не е експериментов по секоја цена да се напрајт!!!! Не кажви глупости... експериментов е мислен многу години наназад со шо се земени сите позитивни и негативни работи. Зато реков ако со овај експеримент беа најголеми шансите да се "десит смак света", че почекаја уште толку години колку шо требит за да го напрает некаде во вселената далеку од нашава земја, така да... не тропајте глупости SmileSmile

SteelTemplar
Jehovah

Male
Scorpio

Расположение :
Треснал Глупости : 425
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 31
Се наоѓам : Struga
Ден на регистрирање : 2007-06-28

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Запознајте го човекот кој во среда ќе го уништи светот

Пишување by Kosta on Сре Сеп 10 2008, 19:30

Добро бе Дики, кога и самите научници викаат дека постои веројатност да се деси тоа (да настанат мали црни дупки), што очекуваш ти ? Нормално веројатноста е мала, но се е можно.

И како и што ти кажав погоре, научник и во прашање да е планетата земја, би го напраил експериментот што си го зацртал во својата глава и по секоја цена.

By the way

Поздрав со новото лого на google:Еве и едно доста интересно видео:


_________________
Кај ми е сонцето бе !?
avatar
Kosta
Најфорумче манијак
Најфорумче манијак

Male
Scorpio

Расположение :
Треснал Глупости : 2202
Поени : 159
Репутација : 3
Поминат рок на траење : 31
Се наоѓам : Струга
Ден на регистрирање : 2007-05-16

Преглед на профилот на членот http://www.najforumce.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Re: Запознајте го човекот кој во среда ќе го уништи светот

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот