Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

17 години независна Македонија! ! !

Go down

17 години независна Македонија! ! !

Пишување by najforumce on Пон Сеп 08 2008, 04:03Нека ни е честита самостојна и независна Македонија!

Ова беа зборовите на претседателот Киро Глигоров кој на преполниот плоштад во Скопје на 8 Септември 1991 година ги официјализира резултатите од референдумот на кој македонскиот народ со огромно мнозинство од 95% се изјасни за осамостојување на Република Македонија од Федеративна Југославија во која се распламтуваше граѓанската војна. Претходно Собранието на Република Македонија на 25 јануари 1991 година со акламација ја донесе Декларацијата за независност.

Независноста на Македонија прва ја призна Република Бугарија, по што следуваа признавања и од Турција, Словенија, Хрватска, Русија, Босна и Херцеговина... На 8 април 1993 година Македонија со акламација во Генералното собрание на Обединетите нации беше примена за 181 полноправна членка на Светската организација. Но, поради противењето на Грција, која не го прифаќа нашето уставно име, зачленувањето во ОН беше направено под привремената референца Поранешна југословенска Република Македонија. Денес Македонија е призната под уставното име од 116 од вкупно 160 земји кои ја признаа независноста на нашата држава. Меѓу нив се и три постојани членки на Советот за безбедност, САД, Русија и Кина.

Од прогласувањето на независноста Македонија мина низ многу турболентен период, а најкритична беше 2001 година кога земјата се соочи со внатрешен конфликт кој беше надминат со потпишување на Охридскиот рамковен договор, кој пак денеска е преточен во Уставот на земјата.

На заседанието на ЕУ во Загреб во 2005 година Македонија доби статус на земја кандидат за членство во ЕУ, но поради спорот со името наметнат од Грција, земјата се уште не добила датум за преговори со унијата.

Нека ни е честит Денот на независноста Македонци !
avatar
najforumce
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение :
Треснал Глупости : 440
Поени : 19
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 38
Се наоѓам : najforumce
Ден на регистрирање : 2008-03-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: 17 години независна Македонија! ! !

Пишување by ~The Vampire~ on Пон Сеп 08 2008, 16:33

Среќен празник на сите Македонци. Вечно нека ни е името и празникот. :mkd:
avatar
~The Vampire~
Администратор
Администратор

Female
Libra

Расположение :
Треснал Глупости : 1353
Поени : 75
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 28
Се наоѓам : Некаде помеѓу земја и небо
Ден на регистрирање : 2008-02-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: 17 години независна Македонија! ! !

Пишување by Kosta on Пон Сеп 08 2008, 17:06

Ај за убо нека е денов. Среќен празник до сите македонци каде и да се.

Макар и во Тennesy :laugh:


:mkd: :mkd: :mkd:

_________________
Кај ми е сонцето бе !?
avatar
Kosta
Најфорумче манијак
Најфорумче манијак

Male
Scorpio

Расположение :
Треснал Глупости : 2202
Поени : 159
Репутација : 3
Поминат рок на траење : 31
Се наоѓам : Струга
Ден на регистрирање : 2007-05-16

Преглед на профилот на членот http://www.najforumce.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Re: 17 години независна Македонија! ! !

Пишување by Александар on Вто Сеп 09 2008, 11:29

:mkd: :mkd: :mkd: :mkd: :mkd: :mkd: :mkd: :mkd: :mkd: :mkd: :mkd: :mkd: :mkd: :mkd:
avatar
Александар
Македонија

Расположение :
Треснал Глупости : 664
Поени : 12
Репутација : 0
Ден на регистрирање : 2007-06-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: 17 години независна Македонија! ! !

Пишување by SteelTemplar on Вто Сеп 09 2008, 17:47

Со мало закаснување... Сречен празник, 17 години самостојна Македонија... Само 17 години еххх да и се множет годините на Нашата Земја...

SteelTemplar
Jehovah

Male
Scorpio

Расположение :
Треснал Глупости : 425
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 31
Се наоѓам : Struga
Ден на регистрирање : 2007-06-28

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: 17 години независна Македонија! ! !

Пишување by jelena on Вто Сеп 09 2008, 19:05

Kosta напиша:Ај за убо нека е денов. Среќен празник до сите македонци каде и да се.

Макар и во Тennesy :laugh:


:mkd: :mkd: :mkd:


хахаха ме изнасмеа хаха :pos: :thumbup1:

_________________


♥♥♥ Nami Yoshida loves Haruko Yamashina ♥♥♥
If i had to choose between breathing and loving you, i would use my last breath to say I LOVE YOU !!!

Be Yourself. Everyone else is already taken.
avatar
jelena
Пуфла
Пуфла

Female
Capricorn

Расположение :
Треснал Глупости : 1969
Поени : 192
Репутација : 5
Поминат рок на траење : 31
Се наоѓам : Into the Wild...
Ден на регистрирање : 2007-08-22

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: 17 години независна Македонија! ! !

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот