Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

На 10 септември крај на светот?

Go down

На 10 септември крај на светот?

Пишување by najforumce on Сре Сеп 03 2008, 13:04На 10-ти септември најголемиот акцелератор на светот, кој се наоѓa на француско - швајцарската граница со седиште во ЧЕРН, би требало да се активира.

Експериментот може да доведе до крај на светот, предупредува собир на научници. Тие дури и по судски пат побараа да се забрани експериментот.

За девет дена, на 10 септември, најголемиот ацелератор на светот, кој се наоѓа на француско-швајцарката граница во седиште на ЧЕРН, би требало да се активира и да созададе црна дупка.

Некои предупредуваат дека таа црна дупка би можела да ја проголта планетата Замја. Акцелераторот ги забрзува честичките до брзина на светлината, а со експериментот сакаат да создатат услови какви што постоеле после созадавање на вселената.

Скептиците предвидуваат дека при овој обид ќе се создадат неколку мали црни дупки. Тие во наредните пет години би можеле да се спојат во една голема црна дупка и да ја проголтаат Земјата.

Сепак, Европскиот Суд за човечки права пред кој што научниците бараат забрана, нема да го стопира експериментот. ЧЕРН ја призна можноста од појава на црни дупки, но сметаат дека нема потреба за страв.

Од центарот пак тврдат дека овој експеримент е клучен за откривање на сите мистерии поврзани со вселената.

Како краен резултат, научниците очекуваат дека ќе се открие фундаменталниот дел на атомот, кој се вика Хигсов бозон, за кој се смета дека постои, но досега науката никогаш го нема откриено.

Професорот Ото Рослер, кој ја предводи опонентската страна, покренал тужба на Европскиот суд за човекови права против 20-те земји кои го финансираат овој проект.

Гласноговорникот на центарот тврди дека овој експеримент нема да создаде ништо што би го загрозило човековото постоење.
avatar
najforumce
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение :
Треснал Глупости : 440
Поени : 19
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 38
Се наоѓам : najforumce
Ден на регистрирање : 2008-03-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: На 10 септември крај на светот?

Пишување by Kosta on Сре Сеп 03 2008, 23:17

Го чекаме 10 септември да не проголте црната дупка :laugh:

Не ова озбилно не е за зезање којзнае што ќе се деси Shocked

_________________
Кај ми е сонцето бе !?
avatar
Kosta
Најфорумче манијак
Најфорумче манијак

Male
Scorpio

Расположение :
Треснал Глупости : 2202
Поени : 159
Репутација : 3
Поминат рок на траење : 31
Се наоѓам : Струга
Ден на регистрирање : 2007-05-16

Преглед на профилот на членот http://www.najforumce.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Re: На 10 септември крај на светот?

Пишување by jelena on Чет Сеп 04 2008, 02:12

како да не глупости...

_________________


♥♥♥ Nami Yoshida loves Haruko Yamashina ♥♥♥
If i had to choose between breathing and loving you, i would use my last breath to say I LOVE YOU !!!

Be Yourself. Everyone else is already taken.
avatar
jelena
Пуфла
Пуфла

Female
Capricorn

Расположение :
Треснал Глупости : 1969
Поени : 192
Репутација : 5
Поминат рок на траење : 31
Се наоѓам : Into the Wild...
Ден на регистрирање : 2007-08-22

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: На 10 септември крај на светот?

Пишување by borisd on Чет Сеп 04 2008, 03:10

Озбилна работа е ова не е заебанција, ако се судрат честичките од одма наебавме али како и да е мора да се судрат кога тогаш така да пак наебавме...
avatar
borisd
Banned

Male
Sagittarius

Расположение :
Треснал Глупости : 1887
Поени : 70
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 31
Се наоѓам : 41.18°N 20.68°E
Ден на регистрирање : 2007-05-17

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/boris_d

Вратете се на почетокот Go down

Re: На 10 септември крај на светот?

Пишување by Kosta on Чет Сеп 04 2008, 03:27

jelena напиша:како да не глупости...

Не се баш глупости ...

borisd напиша:Озбилна работа е ова не е заебанција, ако се судрат честичките од одма наебавме али како и да е мора да се судрат кога тогаш така да пак наебавме...

хаха, целиот експеримент е баш за да се судрат честиците (при огромна брзина) за да настане црна дука и да се "откријат мистериите" на вселената. Е сега зависи каква црна дука ќе настане Shocked Уствари тие со сударот на честиците сакаат да добијат честичката наречена "Хигсов бозон", според кое се мисли и дека така настанал универзумов. Еве една доста интересна изјава на еден британски физичар

Британскиот физичар Питер Хигс ( 78 ) изјави дека наскоро ќе може да се докаже присуството на силата што ја создава масата во Универзумот и го овозможува животот, како што првпат изјавил пред 40 години. Хигс смета дека постоењето на честичката наречена "Хигсов бозон", којашто настанува од оваа сила, ќе биде докажано следната година кога ќе почне целосно да функционира големиот акцелератор на честички во ЦЕРН (Европскиот центар за нуклеарни истражувања) кој се наоѓа недалеку од Женева, до француско-швајцарската граница.
"Постои веројатност честичката да се создаде многу брзо... Јас сум повеќе од 90 отсто сигурен дека тоа ќе се случи", изјави Хигс пред новинарите.
Првичните напори на физичарот во раните 1960-ти години да објасни зошто мора да постои силата наречена Хигсово поле, биле отфрлени од ЦЕРН.
Денеска постоењето на невидливото поле е општоприфатено од научниците кои сметаат дека тоа настанало во милисекундите по настанокот на Универзумот со Биг бенгот пред 15 милијарда години.
Ако се потврди постоењето на Хигсовиот бозон, ќе се потврди и оваа теорија.
Новиот голем хадронски екцелератор (ЛХЦ) во ЦЕРН треба да симулира услови од времето на тој исконски пекол со судирање на честички една во друга со брзина близу до брзината на светлината и на тој начин да ги открие тајните на Универзумот.
Хигс беше во Женева да го посети ЦЕРН првпат по 13 години пред да почне да функционира.
Научниците во центарот се надеваат дека процесот ќе даде јасни показатели за постоење на бозонот, којшто некои го нарекуваат и "Божја честичка", на незадоволство на Хигс кој е атеист. Тој со својата теорија се обиде да објасни зошто масата исчезнува кога материјата се разбива во своите најмалите составни честички - молекули, атоми и кваркови.

ЕДИТ:

Еве што може да се деси ( Проголтување Very Happy )We will live in a fucking black hole.

Бегај бе не е за заебавање... pig

_________________
Кај ми е сонцето бе !?
avatar
Kosta
Најфорумче манијак
Најфорумче манијак

Male
Scorpio

Расположение :
Треснал Глупости : 2202
Поени : 159
Репутација : 3
Поминат рок на траење : 31
Се наоѓам : Струга
Ден на регистрирање : 2007-05-16

Преглед на профилот на членот http://www.najforumce.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Re: На 10 септември крај на светот?

Пишување by jelena on Чет Сеп 04 2008, 04:04

borisd напиша:Озбилна работа е ова не е заебанција, ако се судрат честичките од одма наебавме али како и да е мора да се судрат кога тогаш така да пак наебавме...


хахахах јак муабет и така и вака наебавме хихихих

дај бе нека почекат барем дома да си одам да ги видам мојте... Crying or Very sad

_________________


♥♥♥ Nami Yoshida loves Haruko Yamashina ♥♥♥
If i had to choose between breathing and loving you, i would use my last breath to say I LOVE YOU !!!

Be Yourself. Everyone else is already taken.
avatar
jelena
Пуфла
Пуфла

Female
Capricorn

Расположение :
Треснал Глупости : 1969
Поени : 192
Репутација : 5
Поминат рок на траење : 31
Се наоѓам : Into the Wild...
Ден на регистрирање : 2007-08-22

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: На 10 септември крај на светот?

Пишување by MaX on Чет Сеп 04 2008, 11:30

Нема да се десит крај на светот не се надевајте до толку...
Нострадамус не предвидел вакво нешто и зато не му се секирам многу...хихихихихих
avatar
MaX
Вирус
Вирус

Male
Cancer

Расположение :
Треснал Глупости : 2547
Поени : 70
Репутација : 3
Поминат рок на траење : 33
Се наоѓам : Struga
Ден на регистрирање : 2007-06-12

Преглед на профилот на членот http://www.najforumce.com

Вратете се на почетокот Go down

Re: На 10 септември крај на светот?

Пишување by ~The Vampire~ on Чет Сеп 04 2008, 14:00

Досега имало илјада "предвидувања" кои ги сметале за исто толку вистинити колку оваа горе. Така да, нема ништо да е.
avatar
~The Vampire~
Администратор
Администратор

Female
Libra

Расположение :
Треснал Глупости : 1353
Поени : 75
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 28
Се наоѓам : Некаде помеѓу земја и небо
Ден на регистрирање : 2008-02-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: На 10 септември крај на светот?

Пишување by Kosta on Чет Сеп 04 2008, 17:19

ЉУЃЕ РАЗБЕРЕТЕ ИМА РАЗЛИКА МЕЃУ ПРЕДВИДУВАЊЕ И ЕКСПЕРИМЕНТ

А ОВА Е ЕКСПЕРИМЕНТ !!!!! НЕ Е ПРЕДВИДУВАЊЕ

ТАКА ДА СЕ е МОГУЧЕ


предвидувања се тие срањата ко што беа за 2012 година, што ги измислуваат луѓето кои не д*пеле да боцнат нешто Very Happy

http://www.najforumce.com/forum-f30/topic-t583.htm

_________________
Кај ми е сонцето бе !?
avatar
Kosta
Најфорумче манијак
Најфорумче манијак

Male
Scorpio

Расположение :
Треснал Глупости : 2202
Поени : 159
Репутација : 3
Поминат рок на траење : 31
Се наоѓам : Струга
Ден на регистрирање : 2007-05-16

Преглед на профилот на членот http://www.najforumce.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Re: На 10 септември крај на светот?

Пишување by borisd on Чет Сеп 04 2008, 20:42

Мојме да живејме само ако не уклучет то чудото. Тачка
avatar
borisd
Banned

Male
Sagittarius

Расположение :
Треснал Глупости : 1887
Поени : 70
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 31
Се наоѓам : 41.18°N 20.68°E
Ден на регистрирање : 2007-05-17

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/boris_d

Вратете се на почетокот Go down

Re: На 10 септември крај на светот?

Пишување by MaX on Пет Сеп 05 2008, 02:44

Море луѓе...само се зезав за тоа предвидувањето :laugh:
avatar
MaX
Вирус
Вирус

Male
Cancer

Расположение :
Треснал Глупости : 2547
Поени : 70
Репутација : 3
Поминат рок на траење : 33
Се наоѓам : Struga
Ден на регистрирање : 2007-06-12

Преглед на профилот на членот http://www.najforumce.com

Вратете се на почетокот Go down

Re: На 10 септември крај на светот?

Пишување by borisd on Пет Сеп 05 2008, 04:34

Kosta напиша:
borisd напиша:Озбилна работа е ова не е заебанција, ако се судрат честичките од одма наебавме али како и да е мора да се судрат кога тогаш така да пак наебавме...

хаха, целиот експеримент е баш за да се судрат честиците (при огромна брзина) за да настане црна дука и да се "откријат мистериите" на вселената. Е сега зависи каква црна дука ќе настане Shocked Уствари тие со сударот на честиците сакаат да добијат честичката наречена "Хигсов бозон", според кое се мисли и дека така настанал универзумов. Еве една доста интересна изјава на еден британски физичар

Па нормално дека експериментот е напраен за да се судрат честиците ама нема да се судрат од одма, ке треба некое време, а можмо е и од одма да се судрат (многу јасно не?) Very Happy че фиросамееееееееееее!!!!!!!! Very Happy пак на крај краева ако фиросаме сите наеднаш че фиросаме, ама пак кај шо го спомнавме Нострадамус, тој имат предвидено работи дури до 3000 и некоја година па и то е нешто не?
avatar
borisd
Banned

Male
Sagittarius

Расположение :
Треснал Глупости : 1887
Поени : 70
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 31
Се наоѓам : 41.18°N 20.68°E
Ден на регистрирање : 2007-05-17

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/boris_d

Вратете се на почетокот Go down

Re: На 10 септември крај на светот?

Пишување by jelena on Пет Сеп 05 2008, 07:31

луге ај достате свашта нема шанси да се деси такво нешто јас гарантирам гледав на гравчиња :laugh:

_________________


♥♥♥ Nami Yoshida loves Haruko Yamashina ♥♥♥
If i had to choose between breathing and loving you, i would use my last breath to say I LOVE YOU !!!

Be Yourself. Everyone else is already taken.
avatar
jelena
Пуфла
Пуфла

Female
Capricorn

Расположение :
Треснал Глупости : 1969
Поени : 192
Репутација : 5
Поминат рок на траење : 31
Се наоѓам : Into the Wild...
Ден на регистрирање : 2007-08-22

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: На 10 септември крај на светот?

Пишување by SteelTemplar on Вто Сеп 09 2008, 18:08

Метал брааат :p:

SteelTemplar
Jehovah

Male
Scorpio

Расположение :
Треснал Глупости : 425
Поени : 0
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 31
Се наоѓам : Struga
Ден на регистрирање : 2007-06-28

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: На 10 септември крај на светот?

Пишување by Kosta on Вто Сеп 09 2008, 23:00

SteelTemplar напиша:Метал брааат :p:

Да бе мислам дека содржи метал ацелераторот Razz

_________________
Кај ми е сонцето бе !?
avatar
Kosta
Најфорумче манијак
Најфорумче манијак

Male
Scorpio

Расположение :
Треснал Глупости : 2202
Поени : 159
Репутација : 3
Поминат рок на траење : 31
Се наоѓам : Струга
Ден на регистрирање : 2007-05-16

Преглед на профилот на членот http://www.najforumce.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Re: На 10 септември крај на светот?

Пишување by jelena on Сре Сеп 10 2008, 10:15

ете толку беше помина страшното... :pos: :pos: :pos: значи ме бива за гледање на гравчиња :smileJ:

_________________


♥♥♥ Nami Yoshida loves Haruko Yamashina ♥♥♥
If i had to choose between breathing and loving you, i would use my last breath to say I LOVE YOU !!!

Be Yourself. Everyone else is already taken.
avatar
jelena
Пуфла
Пуфла

Female
Capricorn

Расположение :
Треснал Глупости : 1969
Поени : 192
Репутација : 5
Поминат рок на траење : 31
Се наоѓам : Into the Wild...
Ден на регистрирање : 2007-08-22

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: На 10 септември крај на светот?

Пишување by Kosta on Сре Сеп 10 2008, 14:14

jelena напиша:ете толку беше помина страшното... :pos: :pos: :pos: значи ме бива за гледање на гравчиња :smileJ:

Чекај ма дај им шанса на честиците да се судрат :laugh: :iconflowerhr4:

_________________
Кај ми е сонцето бе !?
avatar
Kosta
Најфорумче манијак
Најфорумче манијак

Male
Scorpio

Расположение :
Треснал Глупости : 2202
Поени : 159
Репутација : 3
Поминат рок на траење : 31
Се наоѓам : Струга
Ден на регистрирање : 2007-05-16

Преглед на профилот на членот http://www.najforumce.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Re: На 10 септември крај на светот?

Пишување by Vase on Сре Сеп 10 2008, 15:39

Што вели Стивен Хафкинг за експериментот во Церн?

Познатиот британски астрофизичар Стивен Хавкинг се обложил во 100 долари дека мега-експериментот кој запонал денес, нема да успее да ја открие честичката која во астрофизиката се смета за Светиот грал.

Во најсложениот експеримент во човековата историја, каде огромен акцелератор на честички ќе забрза до брзина скоро еднаква на брзината на светлината, најпознатиот астрофизичар Стивен Хафкинг не верува.

"Акцелераторот ќе ја зголеми енергијата до ниво во кое ќе можеме да ја изучуваме интеркацијата на честичките. Според постоечкото верување, на тој начин би требало да се открие мистериозната честичка која ја нарекуваме Хигинсов бозон", изјавил Хафкинг за BBC.

"Но сметам дека вистинска возбуда ќе биде доколку не успееме да ја пронајдеме. Тоа ќе покаже дека нешто не е во ред и дека повторно ќе мора да размислиме. Се обложив на 100 долари дека нема да успееме", додал научникот.

Некои научници се многу пооптимистични.

Хуберт Ривс, француски астрофизичар, изјавил дека експериментот би можел да донесе неочекувани резултати со кои засекогаш ќе се променат некои физички правила.

"Целиот проект е многу импресивен. Од овој експеримент очекуваме феноменални резултати", рекол Ривс.

И додека се сомнева во пронаоѓањето на Хигинсовиот бозон, Хавкинг сепак верува дека експериментот може да ги открие честички - "супер партнери", односно честичките кои се суперметрични партнери со веќе познати честички.

"Со откривањето на нивното постоење, ќе може повеќе да дознаеме за црните дупки", рекол Хавкинг.

"Што и да откриеме, сепак резултатите ќе ни дадат нови информации поврзани со настанокот на вселената", заклучил научникот.

_________________
I'm fat, but you're ugly. I can diet Smile
avatar
Vase
Најфорумче манијак
Најфорумче манијак

Male
Capricorn

Расположение :
Треснал Глупости : 493
Поени : 3
Репутација : 3
Поминат рок на траење : 31
Се наоѓам : vo mestopolozba
Ден на регистрирање : 2007-11-17

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: На 10 септември крај на светот?

Пишување by Vlado-Tornado on Сре Сеп 10 2008, 16:10

Е штом чичко Hawking вика дека све е у реду ... ондак мирно спијам ... разбираш Smile
avatar
Vlado-Tornado
Администратор
Администратор

Male
Cancer

Треснал Глупости : 297
Поени : 10
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 31
Ден на регистрирање : 2007-05-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: На 10 септември крај на светот?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот