Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Фантастичен настап на Џеси Норман на Охридско лето

Go down

Фантастичен настап на Џеси Норман на Охридско лето

Пишување by najforumce on Нед Jул 13 2008, 22:16Американската оперска дива, Џеси Норман, имаше фантастичен настап на отворањето на 48-то Охридско лето синоќа на Античкиот театар. Раскошниот глас на една од најдобрите светски сопранистки не ја остави рамнодушна две и пол илјадната публика која со овации ја врати Норман на бис. Ѕвездената ноќ ја надополни и извонредниот настап на балетот, хорот и оркестарот на македонската филхармонија со кој извонредно диригираа Саша Николоски – Ѓумар и Рејчел Ворби.

На настапот на Норман и претходеше церемонијата на свеченото отворање на која се обрати претседателот на УО на фестивалот Ѓорѓи Јолески. „Илјадници уметници од светот ќе ги отворат своите срца пред вечно желната за уметност публика во Охрид“, рече Јолески.

Пораката во име на македонските уметници до светот ја испрати примабалерината Александра Мијалкова, а фестивалот за отворен го прогласи покровителот, претседателот на државата, Бранко Црвенкоски. „На Охрид му е дадена таа трајна, духовна и културна мисија на врвната културна и духовна мисла да и го понуди вечниот мир на езерото и прекрасната природна околина како инспирација за големи дела. Без разлика во која епоха тие се создаваат, овие креации стануваат неоделив дел од трајното светско културно наследство“, рече Црвенковски.

На отворањето на 48-то Охридско лето на Античкиот театар присуствуваа голем број гости претставници на дипломатскиот кор, политичари и други познати личности, меѓу кои беше и г-нот Љубе Бошковски, кој неодамна од страна на судот во Хаг беше ослободен од обвинувањата за воени злосторства.
avatar
najforumce
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение :
Треснал Глупости : 440
Поени : 19
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 38
Се наоѓам : najforumce
Ден на регистрирање : 2008-03-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот