Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

На кинеските пруги нов светски рекорд

Go down

На кинеските пруги нов светски рекорд

Пишување by najforumce on Нед Jул 06 2008, 16:21Модерниот воз со ознака CRH 3 постави нов светски рекорд возејќи со брзина од 394,3 километри на час, во доменот на патнички возови наменети за постинување на големи брзини во Кина. На возот му биле потребни замо 25 минути и 10 секунди да помине растојание од 115 колометри од Тијани до Пекинг.

На овој настан присувствувал и министерот за железнички транспорт на Кина Лиу Зијун. А за овој рекорд заслужна е и фирмата Сименс која ги дизајнирала и произвела поедини системи во возот.

Пет возови од серијата CRH 3, треба да почнат да возат помеѓу два олимписки града од 1 август па понатака. Кинеските железници нарачале вкупно 60 такви возови. Три возови се направени во Крефелд во германија додека останатите 57 се произведуваат во фабриката за локомотиви и вагони во Тангсхан.

avatar
najforumce
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение :
Треснал Глупости : 440
Поени : 19
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 38
Се наоѓам : najforumce
Ден на регистрирање : 2008-03-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот