Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Подвижна кула која никогаш нема да изгледа исто

Go down

Подвижна кула која никогаш нема да изгледа исто

Пишување by najforumce on Чет Јун 26 2008, 22:59Подвижна кула која никогаш нема да изгледа исто

Првата подвижна зграда во светот ќе биде осумдесетспратната кула во Дубаи која постојано ќе го менува својот облик. Динамичната кула е дизајнирана така што сите осумдесет спратови можат да се движат.

„Тоа е првата зграда која ротира, се поместува и го менува својот облик“, изјавил архитектот на проектот Дејвид Фишер на конференција во Њујорк.

„Оваа зграда никогаш нема да изгледа исто, ниту еднаш во своето постоење“, додава.

Зградата ќе биде висока 420 метри а ќе служи како станбен објект. Секој спрат ќе се врти за 360 степени, а потребната енергија за тоа ќе ја обезбедуваат 79 огромни турбини кои ќе бидат поставени на основата од секој спрат.

Вртењето на становите ќе произведува голема енергија која е доволна за целата зграда.

Секој спрат еднаш на три часа ќе прави полна ротација од 360 степени, а цената на еден спрат, односно еден стан ќе чини од 3,7 до 36 милиони долари.

Постојат слични планови за изградба на ваква зграда во Москва.
avatar
najforumce
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение :
Треснал Глупости : 440
Поени : 19
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 38
Се наоѓам : najforumce
Ден на регистрирање : 2008-03-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Подвижна кула која никогаш нема да изгледа исто

Пишување by jelena on Пет Јун 27 2008, 07:32

Abe jas sega ke fakam vrski kaj cika Dejvid da si kupam edno stance tamu i taka pred da se izgradi ke bidi poevtino da se kupi :ljolj:

_________________


♥♥♥ Nami Yoshida loves Haruko Yamashina ♥♥♥
If i had to choose between breathing and loving you, i would use my last breath to say I LOVE YOU !!!

Be Yourself. Everyone else is already taken.
avatar
jelena
Пуфла
Пуфла

Female
Capricorn

Расположение :
Треснал Глупости : 1969
Поени : 192
Репутација : 5
Поминат рок на траење : 31
Се наоѓам : Into the Wild...
Ден на регистрирање : 2007-08-22

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот