Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

До 2014 бројот на активни комјутери во светот ќе достигне 2.000.000.000

Go down

До 2014 бројот на активни комјутери во светот ќе достигне 2.000.000.000

Пишување by najforumce on Сре Јун 25 2008, 17:43Бројот на персонални комјутери во употреба низ целиот свет ќе се зголеми на 2 милијарди во наредните 6 години, покажало истражувањето на фирмата за истражување Гартнер.

Истражувањето покажало дека бројот на персонални компјутери во употреба секоја година расте за 12 проценти, и дека оваа година низ целиот свет ќе се заменат со нови околу 180 милиони компјутери или отприлика 16 проценти.

Поголем дел од растот на процентот го прават земјите во развој, се наведува во извештајот.

„Развиените пазари како што се американскиот, европскиот и јапонскиот сочинуваат 58 проценти од инсталираните комјутери во светот, но тој пазар брои само 15 проценти од светската популација“, предупредил аналитичарот во компанијата Џорџ Шифер.

„Очекуваме дека процентот комјутер по жител на новите пазари ќе се зголеми за двојно до 2013 година. Брзиот развој на пазарите во развој произлегува од експлозивното ширење на широкопојасните и безжичните приклучоци на интернет на тие пазари, и континуираниот пад на просечната цена на комјутерите“, толкуваат во Гартнер.
avatar
najforumce
Администратор
Администратор

Male
Taurus

Расположение :
Треснал Глупости : 440
Поени : 19
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 38
Се наоѓам : najforumce
Ден на регистрирање : 2008-03-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот