Вие се наоѓате на вистинската фреквенција на najforumce FM 105.5 мегапиксели, а јас сум Досаден Login Pop Up што пробува да ве натера да се регистрирате. Др.Џек Левин кој покрај магнетниот појас за колено го измисли и магнетниот форум www.najforumce.fairtopic.com Доколку се регистрирате на овој форум големи се шансите да го зголемите волуменот на косата,да го намалите вишакот килограми и да ви се зголеми интелегенцијата,онолку колку што ќе постирате дневно на форумот.
!!!

Владиниот потег за бесплатен интернет

Go down

Владиниот потег за бесплатен интернет Empty Владиниот потег за бесплатен интернет

Пишување by Kosta on Нед Јун 24 2007, 05:01

Моментално се реализира проектот „Македонија земја на информатичарите“.
Има гага dial up, но како што се натрупуваат корисници не може да се конектирате така лесно.

Што мислите за потегов на владава?

_________________
Кај ми е сонцето бе !?
Kosta
Kosta
Најфорумче манијак
Најфорумче манијак

Male
Scorpio

Расположение : Владиниот потег за бесплатен интернет Relaxed
Треснал Глупости : 2202
Поени : 159
Репутација : 3
Поминат рок на траење : 32
Се наоѓам : Струга
Ден на регистрирање : 2007-05-16

Преглед на профилот на членот http://www.najforumce.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Владиниот потег за бесплатен интернет Empty Re: Владиниот потег за бесплатен интернет

Пишување by Vlado-Tornado on Нед Јун 24 2007, 11:06

Добар и паметен потег, но мотово на кампањата никако не ми оди со реалноста, ниту пак со иднината.
Во кампањата инаку спаѓа и бесплатна едукација за сите кои не знаат „шо е тоа компјутор“, дозвола за зголемена квота на студенти по информатика, стипендии за идни студенти по информатика (мислам 5000 денари дека се, ама нема врска). Каква таква, нешто се прави.

Владата сакаше да отвори и Министерство за Информатика, не знам дали се случи такво нешто. Дали на Македонија и треба вакво министерство, и која би била неговата улога ? Јас мислам дека да, бидејќи на граѓаните на Република Македонија им треба стимулација за помасовно користење на Интернет (инаку 30 % од населението користи, 50 % имаат дома компјутер). Треба некој и да ги советува и поддржува факултетите во врска со новите кадри по информатика - дали да се зголеми квотата, кон што да се насочат студентите, што се бара на пазарот итн. Можеби би требало и да се најде начин за ефективно справување со пиратеријата - ова мислам дека е најтешко за остварување, бидејќи на сите ни е убаво со гага Windows, 100 денари за CD, кракче за секое програмче и слично. Тешко дека македонштината вековна ќе се научи да плаќа за нечиј софтверски труд. Мотото на кампањата подобро би било :
Македонија - земја на „слободниот“ софтвер
Vlado-Tornado
Vlado-Tornado
Администратор
Администратор

Male
Cancer

Треснал Глупости : 297
Поени : 10
Репутација : 0
Поминат рок на траење : 33
Ден на регистрирање : 2007-05-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот